A szakdolgozat valójában nem írással, hanem szerkesztéssel készül. Ezért szándékosan nem “A dolgozat írása”, hanem “…szerkesztése” a cím. Tengernyi sok szakirodalom felhasználásával ollózgatjuk össze a szakdolgozat 60–80 százalékát. A saját tapasztalataink, kutatásunk eredményének leírása a munka töredéknyi része.
A következőket tedd, lépésről lépésre:
- Másolat készítése
- Formába öntés
- Hivatkozások
- Fejezetekre tagolás
- Tartalomjegyzék beszúrása
- A szöveg megszerkesztése
- Nyomtatás
- Tömörítés
- Szöveg megmentése
- Számozások ellenőrzése
Ez a feladat fogja felemészteni a legtöbb energiádat. Most már rengeteg anyagot gyűjtöttél a témában, és van egy dokumentumod tele szakirodalommal, cikkekkel.
1. lépés: Másolat készítése
Ebből a dokumentumból “mentés másként”-tel készíts másolatot, add neki a “szakdolgozat” nevet. Az eredetit hagyd meg érintetlenül, sose változtass rajta. Még jól jön, ha vissza akarsz nézni valamit az eredeti példányban.
2. lépés: Formába öntés
Most add meg a formai követelményeket a szakdolgozatnak, a megfelelő margókat, betűtípust, betűnagyságot, sortávot stb.
3. lépés: Hivatkozások
Menj át az egész anyagon, és készítsd el a hivatkozásokat, lábjegyzeteket. (A szövegszerkesztő program automatikusan számoz, közbeékelt hivatkozásoknál pedig átszámoz.) Minden cikk végére szúrd be a lábjegyzetet, és írd be az összes adatot a forrásról.
4. lépés: Fejezetekre tagolás
A vázlatodat másold be a dokumentum elejére, és kezdd el a vázlatpontjaid szerint osztályozni az anyagokat. A vázlatpontok lesznek az alcímeid. A megfelelő vázlatpontok alá helyezgesd át a vonatkozó cikkeket, szakirodalmakat. Ha szükséges, készíts újabb alcímeket. Az alcímek még változhatnak, egyelőre “munkacímként” tekintsd ezeket. Ha egy cikk bekezdésenként más-más helyre kerül, ügyelj arra, hogy a szétdarabolt szövegrészek is kapják meg a hivatkozást. Ezt a lábjegyzet számának másolásával egy pillanat alatt meg tudod oldani.
5. lépés: Tartalomjegyzék beszúrása
Amikor minden szöveg a helyére került, a szakdolgozat elejére szúrj be tartalomjegyzéket a szövegszerkesztő segítségével, és folyamatosan frissítsd a későbbiekben. A következő oldalra a bevezető jön, majd szúrj be egy “oldaltörést”, s ezután következik az első fejezet.
6. lépés: A szöveg megszerkesztése
Most fejezetenként (azaz egy-egy alcímenhez tartozó részenként) foglalkozz a szakdolgozattal. Minden főbb fejezet új oldalon kezdődjön. Próbálj összefüggő szöveget kovácsolni a rendelkezésedre álló információkból. Ügyelj arra, hogy amit szó szerint meghagysz, idézőjelbe kerüljön. Bátran nyúlj a szövegekhez, írd át a saját szájízed szerint, a sallangokat dobd ki, de a hivatkozások minden esetben maradjanak a szövegrészek mögött. Törekedj arra, hogy tömör, lényegretörő legyen a végeredmény. Ne sajnáld a szövegeket, az eredetibe bármikor belenézhetsz, hiszen másolatból dolgozol.
7. lépés: Nyomtatás
Ha elkészültél az összes fejezettel, azon kapod magad, hogy rettenetesen hosszú és szerteágazó lett a szakdolgozatod. Most így, ebben az állapotában nyomtasd ki a műved, és fűzd össze egy olcsó iratfűzőbe, hogy lapozható, könnyen kezelhető legyen. Nem szabad megspórolni a nyomtatást, mert teljesen más papíron látni a szakdolgozatot, nem is hinnéd, mennyivel több hiba kiderül papíron, mint a monitoron.
Nem árt, ha most egy kis szünetet tartasz, és csak pár nap múlva nyúlsz a dolgozathoz. Hadd ülepedjen a fejedben az a sok információ, amit feldolgoztál.
8. lépés: Tömörítés
A következő feladathoz nem kell számítógép, csak egy piros toll. Vedd elő a kinyomtatott, nyers példányt és olvasgasd. Fejezeteket fogsz áthúzni és kidobni a szakdolgozatodból. Törekedj arra, hogy egyvalamiről szóljon az a munka, és ne legyen szerteágazó. A szíved szakad majd meg egy-egy rész miatt, hiszen rengeteg energiád fekszik minden bekezdésben. De muszáj megtenned. Vedd elő a piros tollat, és húzd át az oda nem illő részeket. Tömörítsd a szöveget, húzd ki a töltelékmondatokat. Így is érthető és tartalmas marad a szöveg. Készíts lapszéli jegyzeteket az oldalakra, ha szükséges.
Nézegesd a tartalomjegyzéket, abban is húzd át a kidobott fejezetcímeket. Ha kell, cserélgesd a sorrendet az alcímek között. Ha ezzel mind elkészültél, gépben vezesd át a szakdolgozatod javításait. Ezután ismét nyomtasd ki, fűzd össze.
Megint pár nap pihenő következik, majd újra a papíron történő, piros tollas javítgatás. Ezt az egészet addig ismételgesd, amíg nem kapsz tömör, lényegretörő, de ugyanakkor a témát kellő mélységében vizsgáló szakdolgozatot.
9. lépés: Szöveg megmentése
Ha valamelyik részt nagyon sajnálsz kidobni, de sehogy sem illik a munkádba, két dolgot tehetsz: ha rövid részről van szó, beteheted magyarázatként lábjegyzetbe, ha hosszabb, akkor készíts belőle mellékletet.
10. lépés: Számozások ellenőrzése
Ábrákkal, mellékletekkel gazdagíthattad a munkádat. Ezeknek a számozása elcsúszhatott a szerkesztés folyamán. (A lábjegyzeteké nem, mivel automatikusan újragenerálódik a szövegrészek átrendezésekor.) Mindenképpen ellenőrizd, de csak a szakdolgozat teljes elkészültekor érdemes ezzel foglalkozni. Állj a kurzorral a munkád elejére, és a szerkesztés / keresés menüben írd be, hogy “ábra”. A program megkeresi az első “ábra” feliratot, te pedig a “következő” gombra kattintva haladsz ábráról ábrára. Közben nézd, hogy az ábrák számozása folyamatos-e. Ugyanezt csináld végig a “melléklet” szó beírásával is a keresés menüben.