Ha megvan a szakdolgozat témája, igyekezz minél több anyagot öszegyűjteni hozzá. Írd össze a kulcsszavakat, és keresgélj a világhálón. Az anyagokat egyetlen közös dokumentumba írd vagy másold be.

Ezeken a helyeken gyűjthetsz anyagokat a szakdolgozatodhoz:

Könyvtár

Menj fel a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár honlapjára. (Budapest környékiek.) Az oldal legtetején, a “Katalógus” keresőbe írd be a kulcsszavakat, és egyenként keress rá ezekre. A program kidobja a találati listát, te pedig összeírhatod, hogy mely könyveket érdemes kikölcsönöznöd. Érdemes a központi könyvtárba beiratkozni, vagy bérletet váltani, hogy jogosult lehess bármely tagkönyvtából kivenni a megfelelő könyvet. (Nem minden könyv található meg minden könyvtárban.) Lehetőleg ne vizsgaidőszakban, vagy annak környékén akard kivenni a könyveket, mert előfordulhat, hogy az összes példányt elvitték.

A könyveket olvasd át, jelöld be magadnak, mit tudsz hasznosítani belőlük a szakdolgozatodban. Ezeket a részeket írd be egyetlen közös dokumentumba. Minden résznél egyúttal tüntesd fel a hivatkozást is, amely tartalmazza a szerző nevét, a mű címét, kiadóját, várost, évszámot és az oldalszámot. 

Napi- és hetilapok

Menj be az országos napi- és hetilapok internetes archívumába, és ott is keress rá a kulcsszavakra. Bármilyen cikket találsz, amely kapcsolódik a témádhoz, másold be folytatólagosan abba a dokumentumba, amelybe a könyvtári szakirodalmat is beírtad.

Minden cikk mellett tüntesd fel magadnak a szerzőt, a címet, a folyóirat nevét, megjelenés idejét, az URL-t, és az általad történő letöltés dátumát. Ha ezt nem teszed meg, semmit sem ér majd a szakdolgozat.

Ezt az egész dokumentumot magadnak csinálod, ne szépítgesd, csak másold egymás alá sorban a talált cikkeket a hozzá tartozó adatokkal, folyamatosan ments, és máris menj tovább a következő találatra. Az olvasgatással ráérsz még foglalkozni, először szedd össze a lehető legtöbb anyagot a munkához.

Internetes keresők

Ugyanezt a kulcsszavas keresgélést valamely internetes keresőben (Google) is csináld végig. Amit találsz, másold az előzőekben kigyűjtött anyagokkal teli dokumentumba. Legyen az összes infó egy helyen. Ügyelj arra, hogy az anyagok mögé odaírd, milyen honlapon találtad, a letöltés dátumát, a szerző nevét, ha ismert, és az URL-t.

Szakdolgozatok

Hivatkozhatsz mások szakdolgozatára is a munkádban, persze csak akkor, ha azt szakszerűen készítették, pontos hivatkozásokkal. Ebben az esetben ezek szerepeljenek a hivatkozásodban: szerző neve, dolgozat címe, jellege (pl. társadalomismereti dolgozat), az oktatási intézmény neve és az évszám.

Ha egy cégről írod a szakdolgozatodat, akkor is meglepően sok információt tudsz begyűjteni ezzel a módszerrel. Ilyenkor a cég honlapján talált anyagokat is mentsd le magadnak a dokumentumba.

Nagyon fontos, hogy minden adatot jegyezz fel egyenként a cikkekhez, mert ettől lesznek szakszerűek a hivatkozásaid. Ha ezt akár egy anyagnál is elmulasztod, csak nagy nehézségek árán tudod visszakeresni, hol találtad az információt. Ha a visszakeresésre sem veszed a fáradságot, azzal hazavágod az egész szakdolgozatot.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük