Az érettségi projektmunka teszi ki az érettségi pontjaid felét az adott tárgyból. Tehát, ha maximumpontos írásbelit akarsz szerezni, figyelmesen olvasd el a választott tárgy érettségi vizsgájának követelményeit. Részletesen le van írva, hogy minimum három konzultáción kell részt venned, és ezek időpontjában milyen állapotban kell lennie a projektmunkának.
Az értékelésnél figyelembe veszik a munkanapló vezetését is, valamint azt, hogy év közben mennyire tartottad a kapcsolatot a konzulenssel. Ilyen apróságokon sem szabad elcsúszni, pontot veszíteni.
Ha valamit nem jól csinálsz, a konzulensed menet közben felhívja a figyelmed, és javaslatot tesz, hogyan javítsd a hibád. Ha megfogadod a tanácsait, nem veszíthetsz pontot. Egyszerűen csak azt kell tenned, amit mond. Ehhez elengedhetetlen a folyamatos konzultálás.
Egészen az érettségi projektmunka beadásáig annyit változtathatsz a dolgozaton, amennyit csak akarsz. Amikor a konzulens azt mondja, hogy így már jó, akkor beköttetheted a projektmunkát. Éppen az a nagy előnye a projektérettséginek, hogy menet közben javítható, nem úgy, mint egy órai feladat, amely egyszeri és megismételhetetlen, ráadásul megváltoztathatatlan eredményt hoz. A munka értékelése pontozólapon történik.
Öt átfogó részt vizsgálnak
- A feladat megértése, tématartás, a lényeg kiemelése
- Világosság, nyelvhelyesség, a dolgozat felépítése
- A szaknyelv alkalmazása
- Tájékozottság elméleti és gyakorlati kérdésekről
- A témakörben fontos tényezők feltárása, a téma problémaközpontú bemutatása, önálló véleményalkotás
Ezek a részek ijesztően hangozhatnak, de ha betartod a honlapomon szakdolgozatírás címszó alatti alfejezeteimben leírt munkafolyamatot, nem lehet probléma.
A következőket is pontozzák
- Határidők betartása
- Tartalomjegyzék, oldalszámozás, helyesírás
- Formai követelmények betartása (tördelés, sortávolság, betűméret)
- Ábrák, grafikonok, képek, mellékletek megfelelő alkalmazása
- A források pontos feltüntetése
- Folyamatos kapcsolattartás a konzulenssel
- Munkanapló vezetése, a munkavégzés során szerzett tapasztalatok rögzítése
Láthatod, hogy a fentebb leírt szerezhető pontoknak semmi köze nincs az érettségi projektmunka tartalmához, mégis értékelik. Ezekhez nem szaktudás kell, hanem odafigyelés. Ez mind-mind csak formaság, mégis pontokkal jutalmazzák.
Tehát vedd a fáradságot, folyamatosan konzultálj a tanároddal, tartsd be a határidőket, vezesd a munkanaplót, öntsd formába a dolgozatod, és a szakdolgozatírás alfejezeteiben nézd meg képes útmutatásomat a helyes hivatkozásokról. Ilyen apróságokon nem csúszhatsz el!