Ha egy cégről szól a szakdolgozat, amelyet írsz, elengedhetetlen, hogy találkozz az egyik vezető beosztású emberükkel, aki információkat, adatokat szolgáltathat a munkádhoz. Amennyiben van összekötőd, ismerősöd a cégnél, akkor könyű a dolgod. Ha teljesen idegenként keresed fel őket, nem biztos, hogy szívesen állnak szóba veled. Nem sokuknak van “kedve” és ideje egy fiatallal beszélgetni a cég dolgairól. Problémát jelenthet, hogy nem vesznek komolyan, halogatják a találkozót.

Hagyj időt a cégnek!

A cég megkeresését ne hagyd az utolsó pillanatra, hiszen előfordulhat, hogy tologatják a találkozó időpontját. Emiatt ne kelljen öszekapkodnod a szakdolgozatodat. Bőven legyen idő a cég megkeresésétől a szakdolgozat leadásáig, nehogy kellemetlen helyzetbe kerülj.

Indulj nyerő pozícióból!

Fordítsd meg a helyzetet! Ne te kérj tőlük szívességet, hanem te szállítsd le nekik az új információt! Készíts például kérdőíves felmérést a termékükről, vagy szolgáltatásukról a fogyasztóik körében, és csak azután keresd fel őket, amikor már érdekes statisztikai adatokat tudsz szolgáltatni nekik. (Persze, ha ilyen jellegű a szakdolgozatod.) Ha ezzel mész oda a céghez, szívesebben állnak szóba veled, hiszen elsősorban nem kérni mész, hanem viszel valamit. Eleve úgy keresd fel őket, hogy “készítettem egy felmérést a termékükről, szeretném megmutatni, kíváncsi vagyok a véleményükre”. A többi pedig már megy magától.

Készülj fel a beszélgetésre!

Igyekezz minél töbet megtudni a cégről. Olvasd el a honlapjukat, majd keress rá napilapok, hetilapok archívumaiban róluk készült cikkekre. Jegyzeteld ki, és “tanuld meg” a fontosabb információkat. Ha megfelelően tájékozódtál, nagyon jó kérdéseket tudsz majd feltenni az intejúnál.

Használj diktafont!

Készíts hangfelvételt a beszélgetésről. Ezt diktafonnal, MP3-mal, vagy akár a telefonoddal is megteheted. Persze ehhez kell a másik fél beleegyezése is, így etikus. De miért ne egyezne bele? Ha felvételt készítesz, nem kell görcsösen jegyzetelned, hátra dőlve beszélgethetsz, otthon pedig kényelmesen visszahallgathatod a felvételt. Így biztos, hogy valóban az kerül a dolgozatodba – akár idézett szövegként is –, ami ténylegesen elhangzott. Nem tudsz hibázni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük