Minden szakdolgozat legfontosabb része a hivatkozás. Erre kell a legjobban odafigyelni, mert ha nem szakszerűen történik, azzal hazavágod a teljes munkádat, és utólag nem lehet kijavítani. Az első perctől kezdve minden hivatkozást becsülettel jegyezz fel. Ez a tökéletesen megírt dolgozat alfája és omegája.
A következő hivatkozások elkészítését mutatja be az anyag:
- Lábjegyzetek
- Irodalomjegyzék
- Forrásjegyzék
- Adatközlők jegyzéke
- Mellékletek jegyzéke
- Mellékletek készítése
- Ábrák jegyzéke
Lábjegyzetek
A következőket kell feltüntetni a hivatkozások során a lábjegyzetben:
- Könyv esetében: szerző, cím, kiadó, város, évszám, oldalszám.
- Újságcikk esetében: szerző, cím, folyóirat neve, megjelenés ideje, oldalszám.
- Internetes hivatkozás esetében: a fentiek és az URL.
A következő videón a gyakorlatban mutatom meg, hogyan készül a hivatkozás, amikor könyvből idézünk:
Amikor másodjára, vagy többedjére hivatkozunk ugyanarra, akkor elég a szerző nevét leírni, és mellé: “U. o.”, azaz ugyanott. Ha a szerzőnek több művéből is idézünk, akkor a szerző neve mellé a munkája címét is odaírjuk, majd azt, hogy “U. o.”
Az alábbi képen jól látható, hogyan kell ugyanarra a könyvre többször hivatkozni, ha annak a szakirodalomnak más-más oldalain olvastuk a szükséges információkat. Először kiírjuk az összes adatot a hivatkozáshoz, beleértve az oldalszámot is. A következő alkalommal már csak a szerző nevét írjuk ki, és a másik oldalszámot. A fotón erre kétszer is látunk példát:
Irodalomjegyzék
Az összes lábjegyzetet másold be egy dokumentumba, majd rendezd ábécé sorrendbe. Húzgáld ki az ismétlődő szakirodalmakat, minden könyv, újságcikk csak egyszer szerepeljen. Írd hozzá a listához azokat a műveket is, amelyekre ugyan nem hivatkoztál, de a szakdolgozatod megírása során a kezedbe vetted.
Ezután sorszámozd be a jegyzéket. (Az irodalomjegyzék sorszáma nem azonos a hivatkozás sorszámával!) Ha ezzel elkészültél, másold be az irodalomjeyzéket a szakdolgozat végére.
Forrásjegyzék
Internetes forrásoknál leírjuk a weboldal címét, és mellé a letöltési időt. Ezt is ábécérendbe tesszük. Forrása lehet egy térképnek vagy fotónak is, amelyet a netről töltöttünk le, vagy a cég, amely dokumentumokat bocsátott a rendekezésünkre. Ez viszonylag rövid lista lesz, nem kell beszámozni.
Adatközlők jegyzéke
Adatközlő az, aki nekünk személyesen szolgáltatott információkat. Ez lehet a cég képviselője, aki segíti a dolgozat megírását, amelyben róluk írunk. Lehetnek egy kérdőives felmérés válaszadói is. Ezt a listát sem kell ábécérendbe tenni.
Mellékletek jegyzéke
Ez a jegyzék csak akkor készüljön el, amikor már nem nyúlunk a szakdolgozat fő szövegéhez. A mellékleteknek is legyen sorszámuk és címük. Mellékletként bármi szerepelhet: kérdőív, térkép, fotók, a céggel folytatott levelezésünk, vagy egy olyan leírás, amely fontos ugyan, de nem illik a dolgozat fő szövegébe.
A melléklet jobb felső sarkába írjuk fel, hogy hányas számú melléklet, a melléklet címét és forrását. Az alábbi ábrán pirossal bekarikáztam azokat az adatokat, amelyeket magunknak kell szerepeltetni a mellékleten.
mellékletek Készítése
Ez a melléklet egy térkép fénymásolata egy könyvből. Amikor már teljesen készen van a dolgozat szövege, tudjuk konkrétan a melléklet számát, készítsük el a feliratokat egy új word dokumentumban. Írjuk le, hányas számú melléklet, a melléklet címét és a melléklet forrását (melyik könyvből fénymásoltuk ki). Az alábbi ábrán még egy plusz információ is szerepel: az iskola neve, amelyet a térképen egy pöttyel jelöltem. Az iskola nevét is beírtam a dokumentumba.
Kinyomtatjuk a szövegezést, majd ollóval kivágjuk a szövegeket, és felragasszuk a fénymásolatra. Fontos, hogy a melléklet számozása és címe mindig a jobb felső sarokban szerepeljen, a többi adat pedig ott, ahol kényelmesen elfér a mellékleten, és nem zavaró. Amikor ez megvan, fénymásoljuk le annyi példányban, ahány példányt készítünk a szakdolgozatból (minimum 2 példány). A digitális változathoz értelemszerűen szkenneljük be a mellékletet.
A következő videó a gyakorlatban is bemutatja a mellékletszerkesztést:
Ábrák jegyzéke
Minden ábra sorszámmal legyen ellátva, és legyen címe. A jegyzéket csak akkor készítsd el, amikor már teljesen készen van a szakdolgozatod. Egyesével menj végig az ábrákon, papírra írd össze a számukat és a címüket, majd gépeld be a szakdolgozat végére az ábrajegyzéket.