A kérdőíves kutatással készülő szakdolgozat a kedvencem. A lehető legjobb választás egy tudományos igényű dolgozathoz, vagy érettségi projektmunkához. A kérdőíves felmérésekből származnak a legérdekesebb, egyedi szakdolgozatok. 

Ezekről lesz szó a leírásban:

A kérdőíves felmérés nagyon érdekes munka. Nem fogod megunni! Értékelésnél egymás után születnek majd az érdekes eredmények, alig várod majd, hogy a végére érj, és minden adatot kivesézz. Ezután jön a cifrázás, a különböző adatok egymáshoz viszonyítása, kombinálása. Meglátod, érdekes összefüggésekre derül fény.

Ha úgy keresünk fel egy céget, hogy készítettünk egy kérdőíves felmérést a termékének fogyasztói körében, mondjon véleményt az eredményekről, meglepően jó fogadtatásban részesülhetünk, szívesen állnak majd szóba velünk.

Kiket kérdezzek?

Kérdőíves felmérést bármiről, bármivel kapcsolatban, bárkikkel végezhetsz. A lényeg, hogy homogén csoportot válassz a mintavételhez, ettől lesz reprezentatív a felmérésed.

Homogén közeg lehet:

  • egy bizonyos cég dolgozói
  • egy bizonyos iskola hallgatói
  • egy bizonyos termék vásárlói
  • egy bizonyos szolgáltatás fogyasztói, és így tovább.

Az a jó, ha minimum száz fő kitölti a kérdőívet. Ahhoz, hogy százan legyenek, ennél jóval több kérdőívet kell szétküldened! Akár a többszörösét is, attól függ, kikkel készítesz felmérést és milyen témában. Számítani kell arra is, hogy sajnos lesznek, akik szándékosan értékelhetetlen adatokkal írják tele a kérdőívet. Ezeket ki tudod szűrni, amikor összesíted az eredményeket. 

Miket kérdezzek?

A kérdőív összesen maximum 12-15 kérdésből álljon, ne legyen túl hosszú, mert az emberek nem szeretnek ezzel bíbelődni. Főként zárt kérdésekkel dolgozz, azaz előre megadott válaszlehetőségek közül választhassanak, és ne kelljen választ irkálni, mert azt senki sem szereti, a feldolgozása pedig igen nehézkes lenne. 

A kérdőív fontos bevezető kérdései a következők lehetnek: 

  • neme
  • életkora (pl. 21-30 között, 31-40 között stb.)
  • iskolai végzettsége (alapfokú, középfokú, felsőfokú)
  • családi állapota (házas, egyedülálló)
  • anyagi körülményei stb.

Amikor anyagi körülményekre kérdezünk rá (Ön szerint milyen anyagi körülmények között él?), nem a fizetését kérdezzük meg. Hetes skálán adja meg, ő hová sorolja magát. Az egyes azt jelenti, hogy nagyon rossz anyagi körülmények között él, a hetes pedig azt, hogy nagyon jó anyagi körülmények között. A legtöbben a 3-4-5. rubrikát fogják megjelölni.  

Próba kis mintán

Nagyon fontos – és sokan itt rontanak -, hogy miután összeállítottad a kérdéssort, próbáld ki kis mintán. Add oda pár embernek az ismerőseid közül papíron a kérdőívet, töltsék ki. Azonnal felszínre kerülnek a hibák, kiderül, melyik kérdést kell másképp feltenni, és milyen válaszlehetőségekkel érdemes dolgozni.

És hidd el, lesznek hibák! Gyakorlott kérdőívszerkesztők is kipróbálják a kérdéssort, mielőtt élesben körbeküldik. Ha ezt elmulasztod, akkor lesznek olyan részei a felmérésednek, amelyeknek az eredményével nem tudsz mit kezdeni, mert hiányos válaszok születnek. 

Az online kérdőív előnyei

Ma már online kérdőívet is készíthetsz az interneten, és annak a linkjét körbeküldheted az ismerőseidnek, vagy akár internetes fórumokra is kirakhatod. Az így készült kérdőívnek nagy előnye, hogy azonnal látod százalékos arányban az eredményeket, amint az első ember kitöltötte, ezen kívül nem kell bajlódnod az adatbevitellel, összesítéssel, mert azt a rendszer automatikusan készíti, amint elkezdik kitölteni az emberek.

Az eredményeket letöltheted a gépedre Excellben vagy SPSS dokumentumban is akár, és az adatok tükrében további mélyebb összefüggéseket kereshetsz. Az on-line kérdőíveknél is fontos, hogy előbb papíron készítsd el a kérdőívet, add oda pár embernek, és csak azután vidd fel a gépre a véglegesített kérdéseket. Menet közben nem változtathatsz a kérdéssoron, mert akkor fals eredményeket kapsz az értékelésnél.

A következő írásban a kérdőív gyakori hibáiról olvashatsz: A kérdőív gyakori hibái.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük